Jednoduchý návod jak mít vlastní podcast na Spotify zcela zdarma

S podcasty v ČR se momentálně roztrhl pytel a není se čemu divit. Jde o tu nejjednodušší formu jak lidem sdělit spoustu informací během krátké chvíle. Existuje několik platforem, kam svůj podcast umístit. Největší z nich je ale Spotify. Podle posledních zdrojů zde bude ke konci roku 2019 více než 222 mil. posluchačů. Tohle číslo rozhodně stojí za to podcast alespoň zkusit. 

Navíc když teď budete mít i jednoduchý návod jak začít bez nulové investice, tak není o čem diskutovat. Na začátku ani nepotřebujete žádné drahé technické vybavení, či kupovat licence k užívání softwaru na úpravu zvuku. Tento článek však není o nahrávání, ale o tom, jak dostat finální audio stopu na platformu Spotify.

KROK 1 Vytvořte si účet na Soundcloud

Spotify nefunguje jako uložiště, proto potřebujete externí server kam budete své podcasty nahrávat. Ze serveru navíc budete potřebovat vygenerovaný odkaz na RSS FEED. Soundcloud je pro tyto účely ideální. V neplaceném účtě můžete uploadovat až 180 minut záznamu. To je pro začátek rozhodně dostačující. Až vám dojde místo, rozhodnete se, jestli v podcastech pokračovat a koupit si placenou neomezenou verzi (cca 300kč/měs).

1. Registrujte se na www.soundcloud.com.

2. Přidejte si profilový obrázek a vyplňte popis kanálu.

3. Běžte do nastavení (tři tečky v pravém horním rohu) a v záložce Content. Zde naleznete důležitý RSS Feed, který budeme potřebovat později. Vyplňte potřebné pole a zobrazte svůj email. Dole zaškrtněte Include RSS Feed. Viz obrázek č. 1.

4. Nahrajte první epizodu (nebo epizody) podcastu.

5. K epizodě přidejte obrázek a doplňte krátký popis.

6. Po úspěšném nahrání zkontrolujte v editaci epizody, zda je zahrnuta v RSS feedu. Viz obrázek č. 2.

Obrázek č.1
Obrázek č.2

KROK 2. Vytvořte si Spotify účet

  1. Registrujte se na https://podcasters.spotify.com
  2. Klikněte na Add your podcast.
  3. Vložte RSS feed (viz. KROK 1 – bod č. 3).
  4. Postupujte podle pokynů a ověřte účet přes email.
  5. Vyplňte kategorii, jazyk atd..
  6. Zkontrolujte si vyplněné údaje a potvrďte odeslání.

KROK 3. Čekat čekat čekat a pár tipů na konec

Nyní potrvá několik hodin až dní než dojde k ověření vašeho podcastu. Pokud vám něco není jasné mrkněte do FAQ. Budete-li mít nějaký problém neváhejte kontakt Spotify support. Jejich podpora funguje velmi dobře a odpoví na jakýkoliv dotaz.

Jakmile bude váš podcast ověřen přijde vám informační email. Každou další epizodu musíte opět nahrát na soundcloud. Pokud jste zaškrtli pole Include RSS Feed v kroku č. 1 – bod 3. Tak se nová epizoda objeví i na Spotify zpravidla během několika minut

Pokud některou epizodu nechcete zobrazovat na Spotify, stačí jí vyřadit z RSS Feedu. Tuto možnost najdete v editaci konkrétní epizody v Soundcloud.

Spotify má k dispozici docela přehledné a podrobné statistiky ke každé vaši epizodě. Doporučuji se na ně jednou za čas podívat. Zjistíte několik informací o vašich posluchačích a o tom jak si vedete v poslechovosti. Díky tomu můžete upravovat formát svých podcastů, aby byly pro lidi co nejzajímavější.

Pokud by vám nebylo cokoliv jasné, nebo potřebujete poradit neváhejte mi napsat například na Instagram. Velmi rád odpovím a pomůžu.