Jak si nahrát DJ set? Tuhle aplikaci musí mít každý DJ

Nahrát záznam svého setu řešil někdy v minulosti pravděpodobně každý DJ. Ti z vás, kteří nemají nahrávání přímo v dj softwaru, ví že to není úplná procházka růžovým sadem. Naštěstí Pioneer přišel v roce 2018 s aplikací, která tento proces výrazně zjednodušuje. Aplikace se jmenuje DJM-REC a její oficiální stránka je zde.

Aplikaci používám už asi rok a spousta lidí se mě na ní ptala, proto jsem se rozhodl sepsat krátký přehled o tom co všechno dokáže a přidat i pár poznatků z užívání v praxi.

Jdeme stahovat

Aplikace je zatím dostupná pouze v Apple Store. Bude vám fungovat na operačním systému iOS 8 a vyšší. Hardware budete potřebovat minimálně iphone 5s nebo iPad 5. generace. Uživatelé Android mají bohužel smůlu a vypadá to, že se této verze v nejbližší době ani nedočkáme.

Osobně jsem aplikaci používal na Iphone 5S a 7S Plus a žádné rozdíly jsem nenašel, takže předpokládám, že na všech zařízeních bude aplikace vypadat stejně.

DJM-Rec je ke stažení zdarma, avšak po otevření se dozvíte, že se jedná pouze o trial verzi na 1 měsíc. Tato verze se nijak neliší od koupené plné verze. Ta vás mimochodem vyjde na 250kč. Jde o jednorázovou platbu a myslím, že až zjistíte co vše aplikace dokáže, tak každá koruna stojí za to.

Photo credit: DJ Worx

Před tím, než začneme nahrávat

K tomu abyste propojili své mobilní zařízení s mixem budete především potřebovat mix, který má USB Port, a ten mají jen ty nejnovější modely – DJM-Tour1, DJM900nxs2, DJM750Mk2 a DJM 450. Předtím než budete nahrávat, zkontrolujte si aktuální Firmware ve svém mixu a proveďte i aktualizaci své aplikace.

Používejte pouze originální nebo Applem schválený usb kabel. Ten schválený poznáte podle toho, že je na obalu napsáno “Made for Iphone”.
I když se na první pohled může zdát, že funguje i neoriginální kabel, tak tomu nevěřte. Nahrávání se může kdykoliv přerušit a vy si toho ani nevšimnete.

Dále doporučuji na svém telefonu aktivovat letecký režim a vypnout veškerá upozornění. Z aplikace je sice možné odejít bez toho aniž by se nahrávání přerušilo, ale jistota je kulomet.

Nahrávání.

Při zapojení si v pravém horním rohu zkontrolujte, zda jste opravdu připojeni k mixu. Bude zde napsáno DJM DIGITAL. Pokud vidíte pouze nápis ANALOG, tak je snímán zvuk pouze z mikrofonu mobilního zařízení.

Samotná aplikace je přehledná a po pár kliknutích se ihned zorientujete.

V nastavení doporučuji mít aktivovaný limiter. Před nahráváním si předem zkontrolujte volné místo v telefonu a maximální dobu, kterou můžete nahrávat. Během nahrávání pak doporučuji používat tlačítko zámku, které vám v nehostinných podmínkách v klubu může zachránit nahrávku.

Photo credit: unmute.info

Nahráno. Co dál?

Aplikace samotná nabízí jednoduchou, ale postačující postprodukci. Ořezy mixu jsou samozřejmostí. Doporučuji použít i limiter a přidat na hlasitosti. Před zveřejněním si mix pro jistou ještě poslechněte v PC nebo v jiném zařízení, které znáte, ať předejdete tomu, že bude mix moc potichu.

Livestream?

Ano, všimli jste si správně. Přes aplikaci jde i živě vysílat na největší sociální sítě – Facebook, Instagram, Periscope. Podle mě jedna z předností aplikace. Každý dj si tak může pro své fanoušky vytvořit vlastní stream s kvalitním zvukem přímo z mixu.
TIP: Pokud nechcete během vysílání vyčerpat všechna svá mobilní data, aktivujte si u T-Mobile baliček s neomezenými daty na 24h za 100kč.

Závěr

Na závěr bych chtěl podotknout, že tento způsob nahrávání dj setu je jen jeden z mnoha. Stále můžete využít klasického analogového REC-OUT výstupu, který naleznete teméř na každém mixu. Máte-li ovšem přístup ke kontabitilnímu mixu a vlastníte zařízení s iOS, může být pro vás nahrávání a streamování mnohem pohodlnější.

Pokud byste rádi chtěli návod jak si nahrát set i jiným způsobem dejte mi vědět do zpráv třeba na Instagramu nebo na Facebooku.

Thumbnail photo credit: DJ MAG